XVI Rajd Ekologiczny

RajdW dn.17-18.10.2014 po raz XVI odbył się „Rajd wiosenno-ekologiczny dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych” – tu galeria – którego organizatorem jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie. W tym roku wyjątkowo w okresie jesiennym ale w wiosennych nastrojach zdobywaliśmy najwyższy szczyt Gór Sowich. Tradycyjnie celem naszych rajdów jest rozbudzanie zainteresowań młodzieży turystyką krajoznawczą, kulturą i historią Dolnego Śląska oraz problemami ekologii na terenie nie tylko naszego województwa, ale także całego kraju. Nocleg mieliśmy u stóp wielkiej Sowy w Rzeczce k/o Walimia , tam tez mieliśmy obiadokolację w pierwszym dniu oraz śniadanie na drugi dzień.

Wzorem poprzednich rajdów, w pierwszym dniu, młodzież wędrowała po wybranych szlakach turystycznych, tym razem zaczęliśmy nasze chodzenie od zwiedzania Podziemi walimskich, jednej z 3 sztolni, które były budowane przez Niemców podczas II wojny światowej. Miejsce śmierci tysiąca osób, którzy w nieludzki sposób byli wykorzystywani do prac w w tych podziemiach. Myśle, że był to czas na refleksje i zadumę. Po zwiedzaniu Sztolni Walimskiej ruszyliśmy w drogę na Wielka Sowę (1015 m.n.p.m.), zatrzymując się w schronisku, mogliśmy poczuć się jak prawdziwi turyści. Wieczorem zostały przeprowadzone konkursy m.in. krajoznawczy z wiedzy o regionie –Góry Sowie i okolice oraz inne, w których uczestniczyli wszyscy uczestnicy

W drugim dniu, po śniadaniu ,wyruszyliśmy do Świdnicy, gdzie zwiedziliśmy, jeden z dwóch istniejących Kościołów Pokoju oraz piękny rynek Świdnicy.

Młodzież nasza zachowała się bardzo dobrze, jak przystało na Rajdowiczów nocka była ich ale chyba był to czas nie zmarnowany, poświęcony różnorodnym dyskusjom. Dziękuję wszystkim opiekunom oraz uczestnikom z Technikum nr 6, z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II, z Zespołu Szkół Politechnicznych oraz bardzo dzielnej grupie z Głogowskiego Domu Dziecka

Niski koszt rajdu (tylko 70,00 zł) był możliwy tylko dzięki ludziom dobrej woli. Bardzo serdecznie dziękuje Panu Rafaelowi Rokaszewiczowi Staroście Powiatowemu oraz Panu Dyrektorowi ZSE p. Wojciechowi Janisio oraz Warsztatom ZSE za smaczny placek dla całej grupy.

Już teraz zapraszamy MLODYCH TURYSTÓW do chodzenia na turystycznych szlakach i zwiedzania naszych pięknych Sudetów – Wasielewska Elżbieta Organizator Rajdu