XV Wiosenny Rajd Ekologiczny dla Szkół Ponadgimnazjalnych

W dniach 29-30.0413 po raz XV młodzież naszego miasta wyruszyła na „Rajd wiosenno-ekologiczny dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych”, którego organizatorem jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie. Celem rajdów jest rozbudzanie zainteresowań młodzieży turystyką krajoznawczą, kulturą i historią Dolnego Śląska oraz problemami ekologii na terenie nie tylko naszego województwa, ale także całego kraju. W tym roku wędrowaliśmy szlakami Kotliny Jeleniogórskiej oraz w Karkonoszach, z noclegiem w DW Karolinka w Podgórzynie. W rajdzie wzięła udział młodzież z ekonomika i mechanika oraz grupa z państwowego Domu Dziecka w Głogowie – patrz Galeria.

Wzorem poprzednich rajdów, w pierwszym dniu młodzież wędrowała po wybranych szlakach turystycznych – począwszy od Staniszowa, gdzie mogliśmy zwiedzić przepiękny XVIII w. kompleks pałacowo-ogrodowy. Zapoznaliśmy się z historią pałacu i jego ciekawostkami, np. w sali balowej nagrywał swój wideoklip do piosenki „Głos anioła” zespól Feel. Dalsza trasa prowadziła na wzgórza Witosza, z ciekawymi granitowymi formami skalnymi. Następnie przeszliśmy szlakiem do miejsca zwanego Henrykówka – Grodna, gdzie ówczesny właściciel pałacu w Staniszowie nakazał zbudować sztuczne ruiny zamku średniowiecznego, by organizować tam roantyczne biesiady po polowaniach. Następny odcinek, który pokonali piechórzy było Zachełmie, skąd dotarli do miejsca noclegu. Wieczorem zostały przeprowadzone konkursy z wiedzy o regionie, z przebytej trasy oraz piosenki turystycznej i innych.
W drugim dniu, po śniadaniu, młodzież wyruszyła na szlak, by zdobyć szczyt Góry Chojnik, która leży w enklawie Karkonoskiego Parku Narodowego. Mogła poznać historię zamku, kupić pamiątki i wrócić do autobusu, który szczęśliwie, przywiózł wszystkich uczestników rajdu w komplecie do Głogowa.