Mikołajowych prezentów czas…

św. Mikołaj

Św. Mikołaj – IV w. – biskup Miry w dzisiejszej Turcji. Święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, gdzie tytułowany jest mianem św. Mikołaja Cudotwórcy. Zasłynął jako cudotwórca, ratując żeglarzy i miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się, ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich. Jest patronem Głogowa, o czym przypomina czerwona czapka na wiezy ratuszowj, choć… to raczej symbol komerycyjnej postaci Mikołaja, z charakterystycznym czerwono – białym strojem…
Jego atrybutami są m.in.: anioł z mitrą, chleb, trzy złote kule na księdze, trzy jabłka, trzy sakiewki, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, kotwica, okręt, pastorał i worek prezentów.
Obrali go sobie za patrona: bednarze, wytwórcy guzików, cukiernicy i piekarze, dzieci, gorzelnicy i piwowarzy, jeńcy, kanceliści parafialni, kierowcy, marynarze, rybacy i żeglarze oraz flisacy, młynarze, uczeni i studenci, notariusze, obrońcy wiary przed herezją, pielgrzymiw i podróżni, sędziowie i więźniowie, sprzedawcy perfum, wina, zboża i nasion, to patron pojednania Wschodu i Zachodu