Dolina Bobru i Kotlina Jeleniogórska 2012 r. Już po raz XIV odbył się „Rajd wiosenno-ekologiczny dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych”, którego organizatorem jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie. Galeria zdjęć

Naszym celem jest od samego początku rozbudzanie zainteresowań młodzieży turystyką krajoznawczą, kulturą i historią Dolnego Śląska oraz problemami ekologii na terenie nie tylko naszego województwa, ale także całego kraju. Rajd odbył się w dniach 19-20.04.2012 r. w Kotlinie Jeleniogórskiej, z noclegiem w Bukowcu koło Kowar. Wzorem poprzednich rajdów, w pierwszym dniu, młodzież wędrowała po wybranych szlakach turystycznych, począwszy od Zapory w Pilchowicach przez Siedlęcin, Jelenią Górę do Bukowca, gdzie nocowaliśmy. Wieczorem zostały przeprowadzone konkursy z wiedzy o regionie – Dolinie Bobru i Kotlinie Jeleniogórskiej oraz piosenki turystycznej i innych.
W drugim dniu
, poznaliśmy nieco lepiej ciekawostki turystyczne Bukowca oraz zwiedziliśmy jedyne takie miejsce w Polsce – Leśny Bank Genów w Kostrzycy, który podjął trud „wieloaspektowego zachowania zasobów genowych roślin flory rodzimej naszych lasów” Uff… . Mieliśmy okazję zobaczyć dwa pałace – w Łomnicy i Wojanowie – przepięknie odrestaurowane i pełniące obecnie usługi hotelowo-restauracyjne.
Młodzież zachowała się bardzo dobrze, jak przystało na Rajdowiczów (nocka należała, oczywiście, do niej, ale nie był to czas „zmarnowany”, a poświecony głównie na różnorodne dyskusje).

Dziękuję wszystkim opiekunom: p. Alicji Szymańskiej – naszej przewodniczce, p. Izydorowi Wyszyńskiemu, który nieustannie próbuje rozśpiewać grupę i myślę, ze przydomek „Rajdowy Show- Man” jak najbardziej do niego pasuje. Dziękuję młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie oraz z Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz bardzo dzielnej grupie z Głogowskiego Domu Dziecka

Niski koszt rajdu (tylko 60,00 zł) był możliwy tylko dzięki ludziom dobrej woli. Bardzo serdecznie dziękuję zwłaszcza Panu Rafaelowi Rokaszewiczowi, Staroście Głogowskiemu, oraz Panu Adamowi Grzelczakowi, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Głogów, za okazaną pomoc.

Nadmieniam, że organizatorami rajdu są nauczyciele, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia do prowadzenia grup wycieczkowych jako przewodnicy turystyczni. Nie pobierają przy tym żadnego wynagrodzenia – działamy społecznie

Liczymy na spotkanie z Wami na Jubileuszowym, XV Rajdzie, gdzieś w Sudetach, zapraszamy już teraz

Wasielewska Elżbieta Organizator Rajdu