Pogoda i humory dopisały…….

RajdZakończyła się XIII edycja Rajdu Wiosenno- Ekologicznego w Rudawach Janowickich.W rajdzie uczestniczyło 50 osób ze szkół ponadgimnazjalnych naszego miasta, z Zespołu Szkół Zawodowych z Zespołu Szkół Ekonimicznych oraz z Głogowskiego Domu Dziecka . Głównym celem rajdów jest rozbudzanie zainteresowań młodzieży naszego miasta turystyką krajoznawczą, kulturą i historia Dolnego Śląska. W tym roku poznawaliśmy Góry Rudawy Janowickie a nocleg był w Ośrodu Wczasów Dziecięcych „MARGO” w Bukowcu niedaleko Kowar.
Młodzież, wzorem poprzednich lat, szła wyznaczonymi szlakami turystycznymi.W I dniu rajdu udało nam się przejść szlakiem z Pisarzowic kierując się na najwyższy szczyt Rudaw Janowickich Skalnik 964 m n.p.m. Wprawdzie na sam szczyt nie dotarliśmy bo brako nam tylko 10 m.ale trasa była piękna i urozmaicona, ponieważ musieliśmy się przrdzierac przez śnieg, co nie było łatwe. Naszczecie pogoda nam dopisała i mogliśmy spokojnie dotrzeć do punktu widokowego, z którego mogliśmy obserwować piękno Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Wędrując na Skalnik odwiedziliśmy Ośrodek Świadomości Kryszna i pierwszego w Polsce miejsca upraw ekologicznych, gdzie mieliśmy b. miłe spotkanie z przedstawicielem tej grupy i mogliśmy skosztować jedzenie przygotowane dla nas, oczywiście wegetariańskie. Z opinii uczestników wnioskowałam, ze smakowało.
Po dotarciu do Bukowca i zjedzenia obiadokolacji uczestniczyliśmy w zabawach i konkursach przygotowanych przez organizatorów. Wspomagał nas kolega Izydor Wyszyński, który nie tylko rozruszał grupę pod względem śpiewania ale również przygotował dla wielu uczestników specjalnie wystrugane kije rajdowca tzw: „włóczykije”. Było wesoło i można było wygrać różne nagrody. W drugim dniu rajdu, pośniadaniu dotarliśmy do Przełeczy Karpnickiej i z tamta do Schroniska Szwajcarka skąd wyruszyliśmy w Góry Sokole na Krzyżną Górę i skałki Sokoliki z platforma widokową , gdzie mogliśmy podziwiać piękne widoki otaczających nas gór po krótkim odpoczynku wróciliśmy do Schroniska i do autobusu. Podczas całego swoja wiedza dzieliły sięz nam nasze panie Przewodniczki: Alicja Szymańska (II LO) oraz Elżbieta Wasielewska (ZSE im.JP II), które były jednocześnie organizatorami, pomagała im również Małgorzata Gierczak (ZSE im.JPII). Korzystając z okazji, chciałabym podziękować Panu Rafaelowi Rokaszewiczowi Staroście Głogowskiemu za wsparcie w organizacji rajdu, co umożliwiło obniżenie kosztów do minimum. Dziekuję również Pani Małgorzacie Długosz (kierownik warsztatów szkolnych przy ZSE im. JP II w Głogowie) za ufundowania 2 blaszek ciasta dla uczestników. Na koniec dziękuje przede wszystkim uczestnikom rajdu wraz z opiekunami, którzy sprawowali się bardzo pozytywnie co mogło tylko wpłynąć na ogólne zadowolenie organizatorów i uczestników
Wasielewska Elżbieta