NARODOWY BANK POLSKI– Oddział w Zielonej Górze

W dniu 16 i 19 listopada 2010 r. uczniowie czterech klas I „c”, II „c”, III „c” i IV „i” uczestniczyli w wycieczce do Narodowego Banku Polskiego – Oddział w Zielonej Górze w ramach „Drzwi otwartych” tej placówki. Uczestnicy mogli zapoznać się bliżej z działalnością NBP, jego historią, funkcjami i zadaniami. W bardzo ciekawy sposób przedstawiona została historia pieniądza i instytucji banku. Mogli także obejrzeć wystawę monet kolekcjonerskich. Niektóre z monet o nominale 200 i 300 tys. zł. Swoją imponującą kolekcję przedstawił także miłośnik maszyn do liczenia i pisania (właściciel ponad 300 takich urządzeń). Wiele z tych urządzeń miało ponad sto lat. Nasi uczniowie obejrzeli także wystawę: „Papiery wartościowe XIX i XX wieku”. Mogli zobaczyć też i potrzymać sztabkę złota, ważącą 12,5 kg – wartą ponad 1,5 mln. zł. Dla zwiedzających wyświetlono także bardzo ciekawy film o walucie euro i strefach, w których ta waluta obowiązuje jak również przedstawiono prezentację multimedialną dotyczącą rozpoznawania autentyczności tej waluty i różnic w euro w poszczególnych państwach. Na koniec uczniowie mogli uwiecznić na zdjęciu swoją podobiznę na wybranym banknocie. Patrz galeria zdjęć