Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską

sędzia Tu odwiedź kącik na FB

13. listopada 2014 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie młodzież naszej szkoły spotkała się ze znaną, m.in. z programu TVN, sędzią Anną Marią Wesołowską. Tematem prelekcji było zwrócenie uwagi na potrzebę edukowania młodych ludzi w zakresie odpowiedzialności prawnej. Pomysł, by spotykać się z młodzieżą, pedagogami i rodzicami uczniów narodził się na znak protestu, iż przed sądem stają coraz młodsi sprawcy. Dlatego Pani sędzia Wesołowska postanowiła wykorzystać swoje doświadczenie zawodowe i życiowe, by edukować społeczeństwo w zakresie prawa.

Sędzia uzmysłowiła młodym słuchaczom, że przestępstwa to nie tylko zabójstwa, gwałty czy kradzieże, ale również podrabianie podpisu rodziców, graffiti na murach, szykany w Internecie czy zbyt wczesna inicjacja seksualna. Uświadomiło to uczniom, jak cienka granica przebiega między wygłupem a przestępstwem, żartem a wykroczeniem. Młodzież spodziewała się sztampowej pogadanki, a tymczasem już od pierwszych minut z zainteresowaniem słuchała opowieści rodem z sali sądowej. Przez prawie dwie godziny sędzia przykuła uwagę młodzieży. Nie tylko nawiązała dobry kontakt z młodym słuchaczem, ale również oczarowała nienaganną polszczyzną, elokwencją i skromnością. Dała się poznać jako kompetentny, merytoryczny, odważny sędzia, a przy tym wrażliwy, empatyczny człowiek. Podczas spotkania sędzia Wesołowska poruszyła problem przemocy wobec dzieci. Apelowała, by nie być biernym, jeśli istnieje podejrzenie przemocy w rodzinie. Krzywdzenie dziecka to nie tylko przemoc fizyczna, to również wszelkie zaniedbania, które doprowadzają do wszawicy, anoreksji, otyłości. Niewątpliwie do współczesnych problemów należą także eurosieroctwo czy manipulowanie dziećmi w konfliktach rozwodowych.

Sędzia wyraziła uznanie dla uczniów naszej szkoły, którzy okazali się świetnymi słuchaczami. Nie w każdej szkole spotykała się z takim przyjęciem swojego wykładu. Bywało, że była zaskoczona arogancką postawą uczniów i obojętnością nauczycieli.

Zaproszenie Anny Marii Wesołowskiej było doskonałym pomysłem. Wszyscy mieliśmy okazję uczestniczyć w ciekawej lekcji wychowawczej, lekcji życia.

Pani sędzia zaproponowała utworzenie Kącika Prawnego w naszej szkole, miejsca, gdzie będzie można umieszczać informacje, przepisy, regulacje, a także spostrzeżenia i problemy, które dotyczą dnia codziennego szkoły. SU zaprasza już wkrótce do gabloty na I piętrze oraz na stronę internetowa szkoły.

Samorząd Uczniowski i Rzecznik Praw Ucznia/Opiekun SU mgr Alicja Głogowska

Ku pamięci!

Od 1 stycznia 2015 czekają nas nowe zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy. Nowością będzie m.in. ekojazda.
http://lubelskie.naszemiasto.pl/artykul/egzamin-na-prawo-jazdy-od-stycznia-2015-beda-zmiany,2451723,art,t,id,tm.html?gclid=COydxvL3hMMCFSoEwwodK1AApw

Karta Rodziny „Trzy Plus”
Czym jest?
Karta Dużej Rodziny stanowi zespół ulg dla wszystkich członków rodzin wielodzietnych z Głogowa, również dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Ma stanowić przywilej i udogodnienie dla tych, którzy podejmują się trudu wychowania licznego potomstwa.
Przysługuje wszystkim chętnym członkom dużych rodzin, także rodzin zastępczych, w których wychowuje się troje lub więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub w przypadku kontynuowania nauki do 25 roku życia. Wnioski są przyjmowane od 2 września 2013 roku.
Jak otrzymać?
Krok pierwszy: pobierz i wypełnij wniosek oraz dokumenty niezbędne do wniosku.
Krok drugi: przygotuj niezbędne dokumenty w wersji papierowej, należy je wypełnić, podpisać.
Krok trzeci: złóż wniosek w Miejskim Centrum Wspierania Rodziny przy ul. Folwarczna 7 od poniedziałku do piątku od 08:00 -20:00 tel. 76 853 38 32
Krok czwarty: odbierz karty dla wszystkich członków swojej rodziny i ciesz się zniżkami.
Krok piąty: przed upływem roku od daty wydania karty złóż ponownie wniosek w celu przedłużenia ważności karty.
Karta wydawana jest bezpłatnie

Tu znajdziesz

Lepiej poinformowany i świadomy konsument
http://www.infor.pl/prawo/prawa-konsumenta/nowosci/700775,Nowa-ustawa-o-prawach-konsumenta-okiem-konsumenta.html